آشنایی با سازنده و معرفی برنامه متلب

قبل از اینکه بخوام شروع به معرفی محیط نرم افزار بکنم بهتره شما رو یه کمی با نرم افزار و سازنده آن آشنا کنم.

نرم افزار متلب یکی از جامع ترین و مهندسی ترین نرم افزار های ریاضیاتی ، برنامه نویسی ، شبیه سازی و گرافیکی در بین نرم افزار های مهندسی به شمار میره. شاید تعجب کنید که گفتم مهندسی ترین نرم افزار در بین نرم افزارهای مهندسی! اما من اعتقاد دارم که خیلی از نرم افزارهایی که به اسم نرم افزارهای مهندسی شناخته میشه اصولا بدون دید مهندسی ایجاد شده اند و صرفا اسم مهندسی رو یدک میکشند.

نرم افزار MATLAB رو یک کمپانی معروف به نام Mathworks ایجاد کرده. متاسفانه این کمپانی کشور عزیز ما رو تحریم کرده به همین دلیل نمی تونید وارد سایت این شرکت (www.Mathworks.com) بشوید.

اما اگرکه بتونید یه جوری وارد سایت این کمپانی بشوید با عضو شدن در آن هر از چندگاهی این کمپانی ایمیلی برای شما خواهد زد و جدیدترین تغییرات متلب را به شما اطلاع خواهد داد.

در سایت این کمپانی بخش های متعددی وجود داره اما یکی از مهمترین آنها بخشی است به نام Matlab Central.

این بخش در واقع بانک اطلاعات این کمپانی در مورد توابع متلب و هم چنین محل قرار گرفتن برخی از کدهای آماده مهندسی می باشه.

این بخش مهمترین و بهترین مرجع جهت آموزش متلب به شما و احیانا پاسخگویی به مشکلات و سوالات شما می باشه.

اگر که شما مطلبی رو در مورد MATLAB تو Google جستجو کنید مطمئنا چند آدرس اولی که توسط گوگل پیدا میشه مربوط به بخش Matlab Central از کمپانی Mathworks خواهد بود.

یکی از حرفه ای ترین کارهایی که این کمپانی کرده اینه که این کمپانی با روی باز از انتقادات شما در مورد توابع متلب استقبال کرده و حتی اگر که شما توابع جدید مربوط به رشته های تحت پوشش قرار گرفته توسط متلب را برای این کمپانی بفرستید و این کمپانی تشخیص بده که تابع شما مفید بوده و جزء توابع متلب نیست در ویرایش جدید نرم افزار این تابع رو به Databank خود اضافه میکنه و حتی اسم شما را به عنوان نویسنده این تابع در Help نرم افزار قرار میده.

با این کار این کمپانی نخبه های دنیار ور به صورت رایگان در اختیار خودش قرار میده و از دانش اونها در دنیای مجازی استفاده میکنه.

حالا که یه کمی با کمپانی سازنده این نرم افزار آشنا شدید بهتره که شما رو با خود نرم افزار متلب آشنا کنم.

من اعتقادم اینه که از هر رشته ای که باشی اگر که به نرم افزار متلب مراجعه کنی محاله که این نرم افزار نتونه جوابی به شما بده و نیاز شما را برآورده نکنه.

Matlab مثل یه دریاچه ای میمونه که اگرکه قلابتو داخلش بندازی حتما یه ماهی صید می کنی. محاله قلابت خالی بیرون بیاد!

به طور کلی نرم افزار متلب شامل 3 بخش متفاوت (که هم میتونند مستقل از هم باشند و هم میتونند وابسته به هم باشند) هست:

1. بخش برنامه نویسی  یا Programming.

2. بخش رابط گرافیکی یا Graphical User Interface  که به اختصار بهش بخش gui میگویند.

3. بخش شبیه سازی یا Simulink.

بخش برنامه نویسی متلب شبیه برنامه نویسی در نرم افزار های دیگه مثل فرترن ، پاسکال ، C ، C++ ، VB و ... هست. با یکسری دستورات base برنامه نویسی که توی همه نرم افزار های برنامه نویسی مشترک هستندو گاها syntax (نحوه نوشتن دستور) اونها متفاوته. البته متلب دراین بخش بسیار قدرتمند تر از نرم افزارهای دیگه هستش که اون هم به خاطر قابلیتهای گرافیکی، قدرت در توابع ریاضی مختلف و ... می باشه.

ان شاء الله در بخش برنامه نویسی با قدرت متلب بیشتر آشنا خواهید شد.

بخش gui مربوط به برنامه های ویژوال هستش. به برنامه هایی که موقع اجرا یه پنجره اجرا باز میشه و داخل اون کلید های OK و Cancel و مثلا چند تا checkbox و ... هستش برنامه های ویژوال میگن. از نمونه بارز برنامه هایی که اساسا کارشون ویژوال هستش میشه به ویژوال بیسیک و یا دلفی اشاره کرد. در قسمت gui متلب شما میتونید برنامه های ویژوال ایجاد کنید که انشا ءالله به وقتش به شما آموزش خواهم داد.

 

اما بخش مهم و کمی حرفه ای تر متلب بخش شبیه سازی یا سیمولینک هستش. شما در محیط سیمولینک اساسا کد ندارید و یکسری بلوک هایی دارید که نقش کدهای شما رو بازی می کنند. کار کردن با این بخش مهیج تر و کمی باکلاس تر ! هستش. به شما پیشنهاد می کنم این بخش رو از دست ندهید.

/ 1 نظر / 122 بازدید
محمدرضا

من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا واقعا از مطالب مفیدی که لطف نموده و در اختیار همه قرار داده اید تشکر می کنم. در ضمن ممنون می شدم یک کد مطلب برای جمع بازه ای از اعداد مثلا از i تا j وقتی که i و j خودشان فازی، مثلا فازی مثلثی باشند در اختیارم قرار دهید.